psycholog 535 726 430
stomatolog 34 390 66 69
514 221 080
Menu
Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 39
W tym miesiącu: 1975
Wszystkich: 321421
Newsletter

25.09.19                                                Stomatologia cyfrowa

 

Technologie cyfrowe zrewolucjonizowały różne obszary naszego codziennego życia. Nie inaczej jest w stomatologii. W dniu przybycia do naszego centrum wewnątrzustnego,  otworzyły się przed nami ale i przede wszystkim naszymi pacjentami wielkie drzwi z napisem CAD/CAM. Co to właściwie oznacza i jakie niesie za sobą możliwości?

CAD – jest to skrót od angielskiego „Computer Aided Design” – czyli komputerowo wspomagane projektowanie.

Pierwszym jego etapem jest tworzenie skanu szczęki i żuchwy za pomocą skanera. Zastępuje to tradycyjne wyciski eliminując standardowe łyżki wraz masami wyciskowymi. Można powiedzieć że skaner to nic innego jak kamera wykonując ogromną ilość zdjęć na sekundę dzięki której tworzy się wirtualny model.




Drugim etapem jest projektowanie pracy protetycznej

 

 

Trzeci etap wiąże się z drugim członem nazwy CAM - jest to skrót od Computer Aided Manufacturing czyli prosto mówiąc komputerowego wspomagania produkcji.

Po uprzednim doborze materiału dany projekt zostaje przesłany do odpowiedniej maszyny, w której obdywa się jego obróbka.

Następnie finalny efekt kosmetyczny zostaje nadany w laboratorium przez technika dentystycznego

 

 





21.05.2019

OPIEKA STOMATOLOGICZNA KOBIET W CIĄŻY

 

Dużo się mówi na temat profilaktyki u kobiet w ciąży. Bardzo często kobiety zapominają o tym, że oprócz profilaktyki położniczo-ginekologicznej ważne jest również dbanie o zdrowie jamy ustnej. Najlepiej udać się na wizytę kontrolną jeszcze przed zajściem w ciąże np. w okresie starania się o dziecko, ale co jeśli okazuje się, że już jesteśmy w ciąży, a w jamie ustnej zostało coś jeszcze do leczenia, czy mamy czekać aż do zakończenia ciąży? ABSOLUTNIE NIE!

Leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzystniejszy jest czas w 2 trymestrze ciąży.

 

Ogólne zalecenia stomatologiczne dla kobiet w ciąży:

►Konieczność szczotkowania zębów pastą z fluorem min. dwa razy dziennie. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a w sytuacji wystąpienia wymiotów wskazane jest przepłukanie jamy ustnej wodą lub roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka do herbaty na szklankę przegotowanej schłodzonej wody) i odroczenie mycia zębów o mniej więcej pół godziny, aby zminimalizować ryzyko erozji szkliwa.

► Codzienne wieczorne oczyszczanie powierzchni stycznych nitką dentystyczną.

► Stosowanie w II i III trymestrze ciąży ksylitolu i chloroheksydyny (codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholowym roztworem chloroheksydyny o stężeniu 0,12 proc.).

► Oczyszczanie powierzchni języka, ponieważ gromadzący się na nim nalot zawiera drobnoustroje, złuszczone komórki, które stanowią rezerwuar składników płytki nazębnej.

►Usunięcie aktywnych ognisk próchnicowych w jamie ustnej

►Przynajmniej 2 wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym: pierwsza w 3-4, a druga w 8 miesiącu ciąży. Kolejne po porodzie – w półrocznych odstępach czasu począwszy od 6 miesiąca życia i powinny one trwać aż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

 

Przydatnym uzupełnieniem zabiegów higienicznych jest kontrola ich skuteczności za pomocą dostępnych roztworów lub tabletek służących do wybarwiania płytki nazębnej. Dzięki tym preparatom można zlokalizować miejsca gorzej oczyszczane lub pomijane w trakcie zabiegów higienicznych.

   W Internecie krąży wiele mitów związanych z przyjmowaniem kobiet w ciąży u stomatologa.

  Od dziś drodzy pacjenci będziecie już wiedzieć, że:

  • NIE MA przeciwwskazań do znieczulenia w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią! Leczenie stomatologiczne u ciężarnych powinno być jak najmniej bolesne, gdyż stres i ból mogą prowokować przedwczesne skurcze macicy. Nie bój się poprosić o znieczulenie.
  • Jeśli istnieje WSKAZANIE, to MOŻNA wykonać zdjęcie RTG w obrębie jamy ustnej, oczywiście przyszła mama powinna poinformować swojego lekarza, że jest w ciąży. Na pacjentkę zostanie nałożony ołowiany fartuch ochronny od szyi w dół.
  • MOŻNA usunąć kamień nazębny w ciąży ultradźwiękami (ultradźwięki są stosowane powszechnie w badaniu USG)

W trakcie ciąży może wystąpić ciążowe zapalenie dziąseł. Charakterystyczne zmiany zapalne mogą pojawić się od 3 miesiąca ciąży. Nasilają się pod koniec ciąży i ustępują w ciągu 1-3 tygodni po porodzie. Przyczyną zapalenia dziąseł u kobiet ciężarnych są zaburzenia stężenia hormonów płciowych – głównie wzrost progesteronu. Czynnikami, które dodatkowo nasilają to zapalenie są zła higiena jamy ustnej, zapalenie dziąseł i przyzębia przed ciążą i inne przyczyny sprzyjające odkładaniu się płytki nazębnej. Objawy to miękkie, zaczerwienione, obrzmiałe dziąsła które krwawią przy dotyku, szczotkowaniu. Istotne jest więc aby miękką szczoteczką dokładnie umyć zęby również przy dziąśle mimo krwawienia.

Jeśli masz wątpliwości czy dobrze dbasz o swoją jamę ustną w trakcie ciąży koniecznie odwiedź swojego lekarza dentystę. Higiena jamy ustnej w ciąży jest bardzo ważna!

Próchnica jest chorobą transmisyjną! Zadbaj o higienę swojej jamy ustnej, aby uchronić swoje dziecko przed próchnicą wczesnego dzieciństwa.

 




10.12.2018

BRUKSIZM

Bruksizmem określa się zaciskanie zębów, zgrzytanie, usztywnianie lub wysuwanie żuchwy, które mogą mieć miejsce w czasie snu lub czuwania. Zmaga się z nim ogromna grupa pacjentów, wielu z nich przez długi okres czasu jest nieświadoma, że taki problem istnieje. Najczęściej bruksizm daje o sobie znać w nocy, podczas snu lub w sytuacjach stresowych. Może doprowadzić do pękania szkliwa i ścierania zębów oraz ich wyraźnego osłabienia, a także powodować zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych. Często pacjenci skarżą się na bóle głowy, szyi i napięcie mięśni obręczy barkowej.

 

Co może powodować powstanie bruksizmu?

-wady zgryzu

-źle dopasowane wypełnienia („plomby”), prace protetyczne (mosty, protezy, korony)

-bardzo częste żucie gumy

-stres

 

Objawy bruksizmu:

 

  • Zęby:

-ścieranie i pękanie szkliwa zębów

-rozchwianie zębów

-ubytki klinowe

 

  • Dziąsła:

-zaniki przyzębia

-krwawienie dziąseł

-przygryzanie policzków i/lub języka

 

  • Stawy skroniowo-żuchwowe:

-bolesność okolicy stawów

-trzaski oraz przeskakiwanie żuchwy podczas otwierania ust

-zaburzony tor żuchwy przy otwieraniu lub zamykaniu ust

-ograniczona ruchomość żuchwy

 

  • Mięśnie:

-przerost mięśni twarzy –tzn. „twarz kwadratowa”

-bolesność

-ograniczona ruchomość głowy

 

Niekiedy dodatkowo występują takie objawy jak: bolesność okolicy oczodołów, suchość oka, bóle ucha, szum w uszach..

 

Leczenie:

Istnieje kilka możliwości leczenia bruksizmu. Czasami leczenie wymaga zaangażowania więcej niż jednego specjalisty.

  1. Wyrównanie zgryzu poprzez redukcję wystających punktów na jednym lub kilku zębach lub nadbudowy za pomocą nowych wypełnień, koron lub dopasowania zgryzu poprzez leczenie ortodontyczne.
  2. Szyna relaksacyjna – jest to indywidualnie zaprojektowana nakładka na górne zęby. Stomatolog pobiera najpierw wyciski zębów i na ich podstawie przygotowuje odpowiednią nakładkę aby izolować zęby od siebie w trakcie snu i uniemożliwiać ich ścieranie.
  3. Psychoterapia – może przynieść pewną poprawę u osób żyjących w przewlekłym stresie. Korzystne działanie ma także sport.
  4. Masaże – masaż mięśni żwaczy i mięśni skroniowych a także mięśni okolicy szyi spowoduje zmniejszenie ich napięcia i ulgę. Nie jest to jednak metoda, dzięki której usuwa się przyczynę bruksizmu.
  5.   Botoks-pozwala na blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Botoks jest wstrzykiwany w mięśnie żwacze, aby częściowo je osłabić.

 

Jeśli od jakiegoś czasu wstajesz rano i czujesz napięcie w okolicy twarzy lub budzisz się z bólem głowy zgłoś się do swojego lekarza dentysty, który pomoże Ci pozbyć się problemu! J


27.11.18


HIGIENIZACJA

Po umyciu zębów, bakterie znajdujące się w ślinie „przyklejają się” do zębów. W czasie 24h powstaje płytka nazębna (biało żółtawa masa), czyli miękkie złogi, które chętnie przylegają do zębów, uzupełnień protetycznych, aparatów ortodontycznych. Warto wspomnieć, że w płytce nazębnej znajduję się ok. 60-70% BAKTERII!! W kolejnych dniach płytka ta staję się coraz twardsza, a następnie powstaje kamień nazębny.

!! Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego NIE  może zostać usunięty przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów !!

Warto udać się na wizytę do higienistki stomatologicznej

Scaling – usunięcie złogów i kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Najczęstszą formą jest scaling ultradźwiękowy. Dzięki wibracji końcówki scalera z dużą częstotliwością zostaje rozbity kamień nazębny znajdujący się na zębach. Kamień ten wypłukuje się za pomocą wody. Zabieg jest niemalże bezbolesny, chociaż osoby o zwiększonej wrażliwości mogą czuć mały dyskomfort podczas zabiegu.

  Jakie są konsekwencje nie usuwania kamienia nazębnego?

-nieprzyjemny zapach z ust

-krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów

-rozchwianie zębów

-bolesność i zaczerwienienie zębów

-ubytki próchnicowe

 

Piaskowanie – jest to bardzo dobre uzupełnienie scalingu. Polega na usunięciu osadów i przebarwień zewnątrzpochodnych tj. przebarwienia ponikotynowe, po antyseptykach i innych za pomocą mieszaniny powietrza, wody i proszku. Urządzenie, którego używa się do wykonania tego zabiegu jest nazywane piaskarką. Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym. Po wykonaniu zabiegu należy zęby wypolerować specjalną pastą o właściwościach polerujących oraz oczyszczających, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się kamienia nazębnego.

Fluoryzacja – czyli lakierowanie zębów. Jest ostatnim etapem zaliczanym do higienizacji jamy ustnej. Może być realizowana poprzez okłady z pianki fluorkowej umieszczonej na specjalnych łyżkach lub wcieranie w zęby roztworów lakierów fluorkowych. Lakier pozostaje na zębach przez dłuższy czas – co pozwala  na stopniowe uwalnianie fluoru.

 

Właściwa profilaktyka jamy ustnej jest niezwykle istotnym elementem, dzięki któremu możemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długi czas. Warto pamiętać, że zabiegi te należy wykonywać minimum raz w roku. 



15.11.18

Pantomogram

 

Pantomogram jest to specjalistyczne zdjęcie RTG, które jest podstawowym zdjęciem wykonywanym przed rozpoczęciem kompleksowego leczenia stomatologicznego.

Bywa kolokwialnie nazywane zdjęciem przeglądowym, ponieważ pozwala na jednoczasowe zobrazowanie wszystkich zębów, kości żuchwy, fragmentu kości szczęk, dużej części zatoki szczękowej, podniebienia twardego, jak też obu stawów skroniowo-żuchwowych.

Wskazaniem do wykonania zdjęcia pantomograficznego są:

-próchnica zębów,

-urazy zębów,

-choroby przyzębia,

-planowanie leczenia ortodontycznego

-usuwanie zębów, szczególnie zatrzymanych zębów ósmych

-planowanie leczenia implanto-protetycznego

WAŻNE! Poinformuj swojego lekarza jeśli jesteś w ciąży. Jest to jedyne czasowe przeciwwskazanie!

 

Na czym polega badanie?

Na początku pacjent zostaje poproszony o usunięcie z głowy i szyi metalowych obiektów, które mogłyby spowodować powstanie artefaktów na zdjęciu RTG.

 Do tych obiektów należą protezy ruchome, ruchome aparaty ortodontyczne, kolczyki, piercing, w tym języka, okulary, naszyjniki, łańcuszki, spinki do włosów, aparaty słuchowe.

Pacjentowi zostaje założona specjalna kamizelka - ołowiany fartuch, który chroni przed promieniami rentgenowskimi.

Następnie pacjent podchodzi do aparatu i staje nieruchomo. Lekarz poprosi aby pacjent ustawił górne zęby w rowkach na specjalnym do tego uchwycie.

Bezpośrednio przed ekspozycją pacjent zostanie poproszony o to by: przełknął ślinę, zamknął ustna,  przyłożył grzbiet języka do podniebienia twardego,  nie poruszał się podczas trwania ekspozycji.

Podczas trwania ekspozycji pacjent może normalnie, spokojnie odychać.

 Gdy lekarz rozpocznie badanie, głowica pantomogramu będzie obracała się wokół głowy pacjenta i wykonywała zdjęcia. Wyniki natychmiast pojawiają się na monitorze.

Wykonanie pantomogramu jest całkowicie bezbolesnym i pozbawionym dyskomfortu badaniem!!

Jak często?

Wszystko zależy od stanu uzębienia pacjenta oraz wszelkich zmian zachodzących podczas leczenia. Przyjęto, że pantomogram ważny jest około roku i co tyle czasu powinno wykonać się nowy.

Zakłada się, że jednorazowa dawka promieniowania podczas badania jest 8-krotnie mniejsza niż podczas przelotu z Los Angeles do Nowego Jorku.

Czy można wykonać zdjęcie pantomograficzne u dziecka?

To badanie jest przydatne również w stomatologii dziecięcej, bo pozwala szybko zdiagnozować próchnicę, urazy zębów, zaburzenia ząbkowania, wady rozwojowe zębów i następnie umożliwia zadecydować o dalszym postępowaniu i ułożeniu planu profilaktyczno-leczniczego.

Przyjmuje się, że dolną granicą wiekową do zrobienia dziecku pantomogramu jest     5 lat i ma to związek z możliwością współpracy między małym pacjentem a osobą wykonującą zdjęcie.

 

W CSE PROMED możecie Państwo wykonać takie badanie!

Najlepiej po wykonaniu zdjęcia umówić się na wizytę do dentysty, który wszystko Państwu wytłumaczy i wykona plan profilaktyczno-leczniczy.

GALERIA
AKTUALNOŚCI- PROMOCJE
KONTAKT

CSE Promed Bociąga

ul. Śniadeckich 8
42-217 Częstochowa
tel. 34 390 66 69
fax. 34 390 66 68
email: promedcse@onet.pl

WSPÓŁPRACUJĄ Z NAMI:

PROMED 2016 - Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe Trustnet
Kontakt

Promed Częstochowa
Ul. Śniadeckich 8
42-217 Częstochowa
tel. 34 390 66 69
fax. 34 390 66 68
kom. 514 221 080
e-mail: promedcse@onet.pl

NIP: 5732811870
REGON: 241727936

Zapisy on-line
Captcha